حامیان ولایت


Admin Logo
themebox Logo

..::Avrin-Online::..


ونزوئلا پس از مرگ رییس جمهور


درست یك ماه قبل از اینكه چاوز 58 ساله در دهم ژانویه دوباره رییس جمهور شود، بر خلاف انكارهای گذشته گفت بیمار است و شاید نتواند دوره 6 ساله آینده را تمام كند. همان چاوزی كه هنگام رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری ونزوئلا، منتقدان خود را متهم می كرد كه از بیماری سرطان وی برای جلب آرا استفاده می كنند.

به گزارش شفقنا، عفیفه عابدی در یادداشتی که در روزنامه اعتماد منتشر کرده آورده است: مخالفان چاوز می گفتند كه این سوسیالیست دو آتیشه ضد امریكایی برای اجرای سیاست های اقتصادی و اجتماعی خود، زمان زیادی نخواهد داشت. اما چاوز در اوج رقابت انتخاباتی اعلام كرد كه از بند سرطان كاملارها شده و توانست با حدود 11 درصد اختلاف آرا با انریكه كاپرلیس پیروز شود.

حالاهوگو چاوز رییس جمهوری ونزوئلاكه پس از ماه ها معالجه در كوبا به میهنش بازگشته بود، بر اثر بیماری سرطان درگذشت. در پی درگذشت هوگو چاوز، دولت ونزوئلاهفت روز عزای عمومی اعلام كرد. دولت ونزوئلاهمچنین از مقام های خارجی دعوت كرد، در مراسم یادبود چاوز كه جمعه در این كشور برگزار می شود، شركت كنند. دقایقی بعد ارتش ونزوئلابا انتشار بیانیه یی اعلام كرد با تمام قوا آماده حفاظت از تمامیت ارضی و كنترل امنیت كشور است. در این بیانیه، ارتش همچنان بر وفاداری و تابعیت خود از نیكلاس مادورو، معاون هوگو چاوز تاكید كرد.

 

ونزوئلادر بهت و اندوه

چنانچه قابل پیش بینی بود ونزوئلااز مرگ چاوز دو چهره متفاوت دارد. شاید لازم به ذكر نباشد در حالی كه هواداران سوسیالیست چاوز می گریند، مخالفان لیبرال وی شادند. اما به راستی رهبری ونزوئلایی را كه تقریبا برای 14 سال آینده عنوان بزرگ ترین ذخیره نفتی جهان را در اختیار دارد، به چه كسی می رسد؟ هر چند چاوز در رفتاری عجیب از ونزوئلایی ها خواسته بود نیكلاس مادورو را به عنوان رییس جمهوری بولیواری ونزوئلاانتخاب كنند. اما به این راحتی مادورو رییس جمهور نخواهد شد.

بر اساس قانون اساسی 1999 ونزوئلا، اگر رییس جمهور قبل از 4 سال یا اتمام دوره از قدرت خارج شود، ظرف 30 روز انتخابات ریاست جمهوری جدید برگزار خواهد شد. این یك اصل روشن است. بر اساس قانون اساسی ونزوئلاحتی در این 30 روز اختیارات رییس جمهور به رییس مجلس واگذار می شود و نه معاون وی. بر این اساس احتمالاانتخاب رییس جمهوری آینده، ماه بعد خواهد بود، كه این مساله در كنار بهت و غم طرفداران چاوز و احتمالاشادی مخالفانش به احساس بی نظمی سیاسی در این كشور خواهد افزود.

 

سردرگمی سیاسی

با آنكه مرگ چاوز خبر غافلگیركننده یی نبود اما بهت و سر درگمی سیاسی در این روزهای ونزوئلاكاملاطبیعی است. البته حتی با آنكه خیلی نقشه را ریخته باشند و ترتیبات لازم برای هر سناریو را تهیه كرده باشند. به عقیده تحلیلگران این امكان وجود دارد كه حزب سوسیالیست های متحد چاوز (PSUV)، حالابا مرگ رهبر خود واقعا متحد نباشد. بسیاری تحلیلگران می گویند حداقل سه گرایش در این حزب وجود دارد: یك جناح بسیار ایدئولوژیك به رهبری برادر بزرگ تر، 59 ساله و ماركیست چاوز یعنی آدن و جناح عملگرا به رهبری، دیوسدادو كابلو رییس 49 ساله مجلس ملی و دیگری نیكلاس مادورو كه خود را قیم دولت چاوز می داند.

در این میان با توجه به اقبال طرفداران چاوز به مادورو، كابلو یكی از كاندیداهای حزب سوسیالیست های متحد كه روابط نزدیكی با نظامیان و جامعه بازاری دارد، چالش بزرگی در برابر مادورو خواهد بود. به عقیده ناظران بی طرف سوسیالیست های ونزوئلاشاید نتوانند كاخ ریاست جمهوری میرا فلورس را بدون چاوز حفظ كنند؟ چون نه مادورو، نه كابلو و نه آدن چاوز دگماتیك، جاذبه مردمی چاوز را ندارند. و بدین ترتیب سرنوشت انقلاب بولیواری ونزوئلابا خطر روبه رو خواهد شد. اگر چه رونق نفت در دهه های اخیر به چاوز در مبارزه با فقر كمك كرده است اما انقلاب بولیواری ونزوئلاهمچنان با فساد درگیر است چنانچه ونزوئلابه عنوان فاسدترین كشور امریكای جنوبی شناخته می شود. نرخ تورم بالاست و اقتصاد این كشور به دلیل سوء مدیریت دچار ركود است. این عوامل موجب شد رای چاوز از 65 درصد در سال 2006 به حدود 55 درصد در سال 2012 برسد. اما تحلیلگران برداشت های مختلفی از شرایط موجود و احتمال موفقیت مخالفان چاوز دارند. به عقیده برخی ناظران مادورو و هواداران چاوز به راحتی عرصه را برای مخالفان چاوز كه از مرگ وی شاد هستند خالی نمی كنند.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic